Sokan kérdezik, hogyan lehetséges az, hogy a panellakások sokszor jobb energetikai besorolást érnek el, mint amire a tulajdonosok számítanak. Nézzük milyen jellemzőkkel rendelkeznek a panellakások energetikai szempontból.
Panellakások energetikai besorolása
Magyarországon körülbelül 580 ezer paneles technológiával épült lakás található és a budapesti lakosság egyharmada él lakótelepeken. Az egyik oka, hogy
- ezek a lakások jobb energiatanúsítvány besorolást érnek el a panelokba eleve beépített hőszigetelés és, hogy
- általában a lépcsőházaik fűtöttek, ami szintén sokat számít az energetikai tanúsítás során.
Egyre több panel épület vesz részt a panel programban, melynek eredményeképpen tovább javul az energetikai besorolásuk és sokszor megelőzik a téglaépítésű ingatlanokat is.
A panel program keretében az épület külső hőszigetelést kap és sok épületben a régi nyílászárókat is újakra cserélik, melynek következtében ezek az ingatlanok sokkal energiatakarékosabbak lesznek.
Egy szigetelés nélküli panellakás belső fala körülbelül 13-14 Celsius fokos, míg szigeteléssel 21-22 Celsius fokos még a hidegebb időkben is. Nem is beszélve arról, hogy a CO2 kibocsátás is jelentős százalékban csökkenthető ezzel az eljárással.
Egy teljes körű felújítással az energiaköltségek akár 60 százaléka is megtakarítható, ami egy körülbelül 50-60 négyzetméteres lakásnál éves szinten akár százezer forint fölötti megtakarítást is jelenthet.
A hőszigetelés előnyei:
- Védi az épület szerkezetét
- Meggátolja a víz beszivárgását
- Csökkenti a CO2 kibocsátást
- Véd a túlzott felmelegedés és lehűlés ellen
- Megoldhatja a penészesedés problémáját
- Gyorsan megtérülő beruházás
- Növeli az ingatlan értékét
- Jobb energetikai tanúsítvány besorolást eredményezhet
Energetikai tanúsítvány készítése során tapasztalható, hogy egy panel programban részt vett, új nyílászárókkal rendelkező, az épületen belül kedvező elhelyezkedésű lakás általában a 2016-os követelmények miatt elérhető legjobb lakás zöldkártyát kap vagyis CC besorolást az energiatanúsítványban.
Energetikai tanúsítvány panel lakásra
A panel lakás energetikai tanúsítványa a lakás energetikai minősítését tartalmazza, vagyis az adott műszaki állapot mellett mekkora az éves energiafogyasztása figyelembe véve a szigetelést, fűtési rendszert és a hő veszteséget. Vagyis a minősítés mellett megmutatja a lakás gyenge pontjait is energetikai szempontból.
Az alábbi dokumentumokra van szükség, hogy tanúsítványt tudjon készíteni egy ilyen lakásra:
- alaprajz
- homlokzati rajz
- metszetek, rétegrend
- gépészeti dokumentumok (gépészeti rendszer, fűtés, klíma)
- tervdokumentáció
Az energetikai tanúsítvány 5 évig érvényes, viszont újat kell készíteni, amennyiben változtatás történik a lakásban, épületben. Ha például klímát szerelünk be, vagy panelporgramban szigetelik az épületet, akkor új tanúsítványt kell csinálni.
Amenniyben energetikai tanúsítványt szeretne kérni egy panel lakásra, vegye fel velünk a kapcsolatot az alábbi elérhetőséget egyikén:
ETANUS Mérnöki Iroda
Tel.: +36205520552
E-mail: etanus1@gmail.com