Energiatanúsítvány hasznossága
2012 óta minden eladásra és tartós bérbe adásra szánt ingatlanra kötelezően el kell készíttetnünk az energetikai tanúsítványt néhány kivételtől eltekintve.
-
Az Európai Unió célja az energetikai tanúsítvány bevezetésével az, hogy a lakosság tisztába kerüljön az épületek energetikai minőségével, és ezáltal az energiahatékonyság begyűrűzzön az ingatlanárakba.
- az 50 m2-nél kisebb alapterületű épületekre
- évente 4 hónapnál kevesebbet használt épületekre
- a hitéleti rendeltetésű épületekre
- a mezőgazdasági rendeltetésű épületekre
Ez az építőipart az energetikailag hatékonyabb megoldások felé terelné, hiszen fellendülne a kereslet az energia hatékony ingatlanok iránt. Az épületek energetikai minőségét ugyanis az átlagember nem tudja felmérni.
Egy jól működő tanúsítási rendszer hozzájárulna az Unió energiafelhasználásához, csökkenne az energiafüggőség.
A hazai rendelet az uniós irányelv több pontjának ellentmond (például az irányelv szerint a meglévő épületekre is kötelező jellegű a tanúsítás eladáskor és bérbe adáskor).
Az energiatanúsítvány a kategóriába sorolás mellett információt is ad: javaslatokat olyan korszerűsítési intézkedésekről, melyekkel csökkenthető az energiafelhasználás.
A szakértők egy helyszíni felmérés alapján tájékozódnak a lakás állapotáról és felmérik a szükséges adatokat ahhoz, hogy utána egy számítógépes program segítségével elkészülhessen az energetikai tanúsítvány, ami 2016 januárjától egy AA++-tól JJ-ig terjedő skálán osztályozza az ingatlanokat.
Az energetikai tanúsítvány 10 évig érvényes.
Nem minden esetben kötelező megcsináltatnunk az energetikai tanúsítványt, nem kell elkészíttetnünk például:
Az energiatanúsítvány hasznos információkat szolgáltat otthonunk energetikai állapotáról és javaslatokat tesz arra nézve, hogy miként tudnánk ingatlanunkat energiahatékonyabbá tenni.
Nagy Nikoletta